Zihinsel Geviş Getirme (Ruminasyon)

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Psikoloji alanı içerisinde kısaca ve kabaca zihinsel geviş getirmek olarak tanımlanan ‘ruminasyon’ kavramı düşüncelerin tekrarlayıcı bir şekilde zihinde dönüp durması anlamına gelmektedir. Olumsuz içerikli zihinsel uğraş anlamına da gelen bu kelime, kişinin kontrol etmekte zorluk yaşadığı ve bastırmak için çaba sarf etmesi gereken tekrar edici düşünceler olarak da tanımlanmaktadır.

Ruminatif düşünen kişiler, geçmişlerini düşündüklerinde daha çok olumsuz anıları akıllarına getirmektedirler. Bu tür düşünceler, kişilerin problem çözme becerilerini zayıflatmaktadır. Ruminatif düşünce şeklinin meydana getirdiği, geleceğe yönelik umutsuzluk ve kendini değerlendirmedeki olumsuzluk eğilimi birçok teorisyen tarafından depresyonun ana nedenleri arasında gösterilmiştir.

Yapılan çalışmalara göre kadınlarda ruminatif düşünme eğiliminin erkeklere göre daha fazla olduğu görülmüştür. Ruminasyonun; çocuklarının bir problem yaşadıklarında bununla baş etmelerine izin vermeyen, probleme ilişkin farklı bir yaklaşım yöntemi öğretmeyen, müdahaleci ve yargılayıcı anne tutumlarından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Makale Kategorileri:
Psikolojik terimler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir