Yüz Körlüğü: Capgras Sendromu

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Psikotik bir bozukluk olan Capgras sendromu, ilk olarak 1923 yılında Fransız psikiyatr Capgras tarafından tanımlanmıştır. Capgras sendromuna sahip olan bireyler, özellikle aile üyelerinin ve yakın olduğu şahısların yerine onlara çok benzeyen başka birinin geçtiğini düşünmekteler. Yani, kişi yakın olduğu bireylerin yerini aynı görünümde olan fakat sahtekar nitelikte kişilerin yer aldığına ve kendisine komplo kurulacağına inanırlar.

Kadınlarda daha sık rastlanan ve nadir olan bu sendrom, şizofreninin bir belirtisi olarak düşünülmektedir. Çünkü capgras sendromu büyük oranda tek başına görülen bir rahatsızlık değildir. Şizofreni dışında demans ve alzheimer gibi rahatsızlıklarla beraber gelişmektedir. Sendromun en belirgin belirtileri ise şöyledir:

  • Saplantılı ve uçlarda olan düşünceler
  • “Bu onun yüzü ama o değil” cümleleri

Capgras sendromunun nedeni henüz tam olarak bilinmemekte fakat alzheimer ile yakından ilişkili olduğu düşünülmektedir. Ortaya konulmuş bir tedavisi de bulunmamaktadır. Tedavisi bulunmuyor olsa da psikoterapi ve ilaçla tedavi şeklinde belirtileri azaltılabiliyor. Tedaviyi bulma yolunda ilk adım olarak sendrom altında yatan sebepler aranıyor. En etkili yöntem, kişinin güvende hissettiği olumlu bir ortam yaratmak olduğu söylenmektedir.

Her ne kadar nadir görülüyor olsa da oldukça ürpertici ve tuhaf bir sendrom olduğunu kabul etmek gerekir. Dostoyevski’nin “Ecinniler” adlı eserinde capgras sendromuna ışık tutacak nitelikte bir söz bulunmakta:

“Ona benziyorsun, çok benziyorsun, hatta belki akrabasınız; aranızdaki tek fark onun parlak bir şahin ve bir prens, seninse bir baykuş ve tezgâhtar olman.”

Dostoyevski

Makale Etiketleri:
· ·
Makale Kategorileri:
Psikolojik rahatsızlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir