Terapi Odasında

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

 “Terapi sadece danışan için değil, terapist için de duygusal bir yolculuktur.”

Susie ORBACH 

Yazarımız Susie Orbach, psikoterapi alanındaki deneyimleri dışında Prenses Diana’nın danışmanı olarak da tanınmış bir isimdir. Aynı zamanda da Kadın Terapi Merkezi’nin kurucu ortağıdır. Bana kalırsa onun hayatındaki en gurur verici şey New York Times tarafından “Sigmund Freud’dan sonra Britanya’da çalışan en ünlü psikoterapist” olarak gösterilmesidir. Onun mesleki başarısı ve tanınmışlığı beni son derece büyülemişti. Kendisine rol model olacak birini aramayı sürdüren varsa Susie Orbach, bunun için biçilmiş kaftandır.

Kitabın basımından önceki hikayesi diğer kitaplara göre oldukça farklı. Orbach, BBC Radio 4’da uzun yıllar bir program yayınlamaktadır. Adı da: In Theraphy. Bu programa gelen konuklar sanki bir terapi seansındaymış gibi doğaçlama olarak Orbach ile görüşürler. Radyo tiyatrosuna benzetilen program, her bölümde farklı sorunlara ve psikoterapiyle ilgili önemli noktalara değiniyor. Sonucunda da bu doğaçlama vakalarının bir dökümü olan Terapi Odasında kitabı ortaya çıkıyor. Tabii kitapta sadece en etkileyici olan 10 vaka okurlara aktarılmış.  

Orbach, vakaları anlatırken çoğunlukla diyaloglara yer vermiş. Bunun haricinde kendi yorumlarından oluşan paragraflar da mevcut. “Son Söz” bölümünde ise kitap boyunca anlatılan vakaları özetleyerek etkili, bilgi dolu bir metinle eserini noktalıyor. Dilinin de son derece sade, akıcı ve anlaşılır nitelikte olduğunu söylemeden geçmemek gerekir. Sürükleyici özelliği sayesinde kitabın sıkılmadan okunacağını düşünüyorum. Kitap sayesinde genellikle mahremiyet olarak görülen terapi sürecinin, bir uzman tarafından başarıyla anlatıldığına şahit oluyoruz. Kimi zaman diyaloglar eşliğinde okuyor olmak da bize adeta seans odasındaymışız gibi bir izlenim veriyor.

Sonuç olarak; başkalarının hikayeleri bir nevi bize kendimizi anlatır. Onların yaşadıkları şeyleri bilmek isteriz çünkü az da olsa payımıza düşen bir şeyler buluruz. Bu şekilde hayatı anlamaya çalışır ve çeşitli çıkarımlar yaparız. Her bölümde kendimizden bir parça bulabileceğimiz anlam yüklü bu eseri okurken çok keyif alacaksınız.

Makale Etiketleri:
· ·
Makale Kategorileri:
Film ve kitap önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir