Sleepers (Kardeş Gibiydiler)

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Sleepers, Lorenzo Carcaterra’nın 1995 yılında aynı isimle yayımladığı romanından uyarlanmış, ABD yapımı bir başyapıttır. Başrollerinde Brad Pitt, Dustin Hoffman, Kevin Bacon, Robert De Niro ve Billy Crudup gibi ünlü oyuncuların olduğu film gerilim-dram türündedir. Zengin oyuncu kadrosu ve etkileyici senaryosuyla Sleepers, sizlerin de beğenisini kazanacaktır.

Film, hem psikolojik olarak hem de verdiği toplumsal cinsiyet mesajları açısından yabancı bulmayacağınız zengin bir içeriğe sahip. Yaşanılan olumsuz olayların bir çocuğun algı dünyasına nasıl nüfuz ettiğini, olumsuz çocukluk deneyimlerinin yetişkinlik yaşamlarını nasıl etkilediğini, bu dört arkadaşın hikayesiyle benimseyeceksiniz.

Sleepers, 1960’lı yıllarda New York’un tehlike yuvası olan Manhattan bölgesinde yaşayan bir arkadaş grubunun hikayesini anlatıyor. Shakes, Michael, Tommy ve John adındaki dört arkadaş eğlenmek için yaptıkları bir yaramazlık sonucu yaşlı bir adamın hayatını tehlikeye atarak bir kazaya sebep olurlar. Yargılanmak üzere çıktıkları mahkemede 1 yıllık cezaya çarptırılarak çocuk ıslah evine gönderilen bu dört arkadaşın hikayesi tam da o sırada başlayacaktır.

Islah evinde gardiyanlar tarafından korkunç şekilde fiziksel, cinsel ve duygusal istismara maruz kalan bu çocuklar hayatları boyunca travmalarından kurtulamaz. Dört arkadaş, yaşadıkları olayları erkeklik gururlarını inciteceği ve zedeleyeceği düşüncesi ile gizleme kararı alırlar. Ta ki kendilerine bunları yaşatan gardiyanlardan biriyle 13 yıl sonra tesadüfen karşılaşana dek… Bu karşılaşma dört arkadaşı yıllar sonra tekrar bir araya getirerek riskli bir intikam planı hazırlamalarına sebep olacaktır. Üzerlerinde leke olarak gördükleri yaşanmışlıkları artık açığa çıkarmaktan eskisi kadar korkmayacaklar…

Makale Etiketleri:
· ·
Makale Kategorileri:
Film ve kitap önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir