Psikolojik Rahatsızlığımın Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim?

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Psikolojik problem dediğimiz şey kişinin iletişim ya da duygulanımda yaşadığı aksaklıktır. Sizi rahatsız edecek huzurunuzu kaçıracak bir durum var ise bir uzmanla görüşmeniz ilk tavsiyedir. Bazen fiziksel olarak iyi görünüyor olabilirsiniz ancak: sık sık oluşan mide ağrısı bunun yanında bağırsak sorunları, aşırı kilo kaybı vs. psikiyatrik bozukluğa işaret eden bir tablodur. Psikolojik rahatsızlıklar kişide yeme bozuklukları, anksiyete, depresyon, panik atak, sosyal fobi, şiddetli baş ağrısı gibi davranışsal anomalilere sebep olur.

 Kişideki psikolojik rahatsızlık önce sosyal yaşamda aksaklığa sebep olur. Daha sonra fizyolojik açıdan belirtiler başlar. Ancak şüphelendiğiniz psikolojik rahatsızlığın belirtilerini bilmenizde fayda var. Problemin türüne göre semptomlar farklılaşır bunlardan başlıcaları şu şekildedir:

  • Uyku düzeninde bozukluk ve uykuyu alamama
  • Aşırı yeme veya iştahsızlık
  • Kişisel bakım rutinlerini karşılayamama (duş alma vs.)
  • İnsanlarla iletişim kurmak istememe
  • Umutsuzluk, bıkkınlık
  • Beden, kas ağrısı

 Bunlardan bir kaçının görülebileceği gibi tek bir belirtinin şiddetli şekilde görülebilmesi de olağandır.

Dünya Sağlık Örgütü, günümüzde 250 civarında psikolojik rahatsızlık tanısı sıralamıştır ancak en yaygın olanları panik bozukluk, anksiyete bozukluğu ve depresyondur. Tanı koyma işlemi ise bir psikolog veya psikiyatr tarafından yapılmalıdır. Tedavi aşamasında ise psikoterapi ve ilaç tedavisi en sık kullanılan yöntemlerdir.

Makale Etiketleri:
· · · ·
Makale Kategorileri:
Kişisel gelişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir