Okullarda Akran Zorbalığı

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Bireyin kendi yaş grubundaki kimseler üzerinde baskı kurmaya çalışması, fiziksel, sözel yollarla saldırganlık içeren davranışlarda bulunması akran zorbalığı olarak adlandırılmaktadır.

Bu davranışlara birkaç örnek verecek olursak; kişiye istenmeyen lakapların takılması, görmezden gelinmesi, fiziksel olarak şiddete uğraması gibi davranışları sıralayabiliriz. Okullarda karşılaşılan akran zorbalık türleri: Fiziksel zorbalık, sözel zorbalık, cinsel zorbalık, siber zorbalık ve psikolojik zorbalıktır.

Fiziksel zorbalık: Bu zorbalık türü zorbanın, mağdura fiziksel şiddette bulunmasıdır. Zorbanın mağdurun canına ve malına zarar vermek için yaptığı hareketleri düşünebiliriz. Örneğin; itme, çelme takma, eşyalarını saklama, vurma gibi hareketler bu zorbalık türüne girer.

Siber zorbalık: Teknolojinin günden güne gelişmesiyle artan zorbalık türüdür. Zorbanın mağdurun fotoğraflarını çekip izinsiz yayınlaması, sosyal medya içeriklerinde hakaret ve rahatsız edici yorumlar yapması, hesaplarını ele geçirmesi bu zorbalık türüne örnektir.

Cinsel zorbalık: Zorbanın mağdura, istemediği halde cinsel içerikli konuşup, cinsel içerikli küfürler etmesi, tacizde bulunması veya buna teşebbüs etmesi cinsel zorbalık türüdür.

Sözel zorbalık: Oldukça sık karşılaşılan zorbalık türüdür. Zorbanın mağdurun fiziksel özellikleriyle dalga geçmesi, lakaplar takması, mağdurla iğneleyici ve alaycı şekilde konuşması, kişiye karşı küfür ve hakaret içeren cümleler kullanması. Şiddet içerikli konuşmaların tamamını kapsar.

Psikolojik zorbalık: Mağdurun görmezden gelinmesi, yok sayılması, dışlanması gibi hareketleri kapsar. Psikolojik zorbalıkta zorba mağdurun duygu durumu ve fikirleri üzerinde baskınlık, üstünlük kurmaya çalışabilir.

Makale Kategorileri:
Aile ve çocuk gelişimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir