Nöro-Roman: Pia Mater

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Hepimiz birçok psikolojik roman okumuşuzdur ya da okumasak bile bir kulak aşinalığımız vardır. Fakat Serkan Karaismailoğlu’nun oldukça ilgi çekici olan Pia Mater eseri, daha önce bildiğimiz romanlardan biraz farklı. Öncelikle eserimizin türü bir nöro-roman. Daha önce okumadığım ve adını yeni duymuş olduğum bu tür, dikkatimi fazlasıyla çekti ve bende aşırı bir merak uyandırdı. Aynı duyguları sizlerin de yaşayacağınızdan hiç şüphem yok.

Yazarımız olan Serkan Karaismailoğlu, biyoloji lisans bölümünü bitirip fizyoloji ana bilim dalında yüksek lisansını tamamlamış ve aynı zamanda doktora eğitimine de devam etmektedir. Kendisi 2009 yılında Ulusal Fizyoloji Kongresi’nde en genç araştırmacı ödülüne layık görülmüş, uluslararası dergilerde de makaleler yayınlamış bir isimdir.

Kitaba baktığımızda, kapağı dahil her bölümü, bölüm başlarında bulunan cümleleri oldukça merak uyandırıcı nitelikte. Duygu-düşünceleri hissetme ve tepki verme esnasında insan bedeninde gerçekleşen nörolojik olayları bir kurgu çerçevesinde biz okurlara yansıtıyor. İlk başta sizlere sıkıcı ya da gereksiz gibi gelen bu bilgi serpiştirmeleri, kitabı okudukça kopamayacağınız bir etki yaratıyor. Böylece hiç sıkılmadan aksine merak düzeyinizi her sayfada artırarak kısa sürede kitabı bitirmenizi sağlıyor. Bazı okurların eleştirdiği konu genelde beynin çalışma sistemi konusunda bilinen bilgilerin yer alıyor oluşudur. Fakat ben bu eleştiriye pek olumlu bakmıyorum. Her okurun bilgi seviyesi farklıdır ve psikoloji ile ilgili bölümlerde okuyan öğrencilerin bilgilerini kalıcı hale getirme açısından yararlı olabilir.

Olay örgülerinin arasına sıkıştırılmış biyolojik bilgiler eşliğinde okuduğumuz bu eser toplam üç kitaplık bir serinin birincisi. Yani kitap yarıda kalıyor ve ikinci, üçüncü eserinden devam ediyor. Şimdilik serinin sadece ilk iki kitabı okuyucularla buluştu. Son kitabının da yakın zamanda basıma çıkacağını umuyorum. Sadece yabancı yazarları okumak yerine Türk yazarlarımıza da bir şans verip çoğumuzda bulunan önyargılarımızı kırmamız gerektiği düşünüyorum. Nörolojik bilgilerin hoş bir şekilde içerisine serpildiği Pia Mater eserini, daha doğrusu üç kitaplık Mater serisini okumaktan pişman olmayacaksınız.

Makale Etiketleri:
· · ·
Makale Kategorileri:
Film ve kitap önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir