Makinist

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Film Hakkında:

İngilizce adı ‘The Machinist’ Türkçe karşılığı ‘Makinist’ olan bu filmin özgün adı ‘El Maquinista’ dır. 2004 yılında vizyona girmiş psikolojik gerilim türünde bir filmdir. Fransa, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere ortak yapımıdır. Scott Kosar’ın senaryosunu yazdığı, Brad Anderson’ un yönetmenliğini üstlendiği El Maquinista’ nın başrol oyuncusu Christan Bale’dir. Bu filmin 321.000 oylama sonucu oluşan IMDB puanı 7.7’dir

Filmin Konusu:

Makinist, sanayide torna ustası olarak çalışan ve insomnia (uyuyamama) hastalığı olan Trevor Reznik’ in hikâyesidir. Trevor uyuma yeteneğini kaybeder ancak bu sıradan bir uykusuzluk sendromu değildir. Yaklaşık bir yıldır hiç uyuyamamıştır ve gitgide zayıflamaktadır. Aşırı uykusuzluk ve yorgunluk çeken Trevor’ın zamanla hem fiziksel sağlığı hem de akıl sağlığı bozulmaya başlamıştır. İş arkadaşları Travor’ın adeta bir iskeleti andıran dış görünüşündeki tuhaflıktan ötürü ondan ürkmeye başlar. Daha sonra çalıştığı iş yerinde onun da karıştığı bir kaza sonucu işçiler Travor’a karşı cephe almaya başlar ve onu uzaklaştırmak için çareler ararlar çünkü bu kazadan Trevor’ı sorumlu tutmaktadırlar. Travor artık kendisi ve diğerleri için bir engel haline gelmiştir ve iş arkadaşlarının tek isteği Trevor’ın bir an önce fabrikadan gitmesidir.

Çalışanların işten atılması için kendisine tuzak kurmaya başlamalarını anlayınca Trevor’ın suçluluk duygusu zamanla paranoya ve şüpheye dönüşür. Önce evinde gizli notlar bulmaya başlar. Tüm bu gizemler onu delirtmek için kurulmuş bir komplonun parçaları mıdır? Meydana gelen tuhaf olayları anlamaya çalışan Travor, zamanla paranoyak bir ruh haline bürünür ve şiddetli halüsinasyonlar görmeye başlar. Tüm bunların uykusuzluğun getirdiği yorgunluktan mı kaynaklandığı yoksa kendisine karşı kurulmuş bir entrikanın parçaları mı olduğunu araştırırken hayatı gitgide uykusuz bir kabusa dönüşmeye başlar. Olup bitenleri öğrendikçe daha azını bilmiş olmayı tercih eder.

Film Hakkında Notlar:

  • Filme, düzenlenen çeşitli yarışmalar kapsamında 7 ödül verilmiştir.
  • Christian Bale, bu film için özel bir diyetle 82 kilodan 54 kiloya düşmüştür. Aslında 45 kiloya düşmesi hedeflenmiş ancak sağlık nedenlerinden ötürü buna izin verilmemiştir. Bu kilo kaybı bir aktörün bir film için kaybettiği en yüksek miktar olarak rekor kitaplarına geçmiştir.
  • Reznik’in Çek dilinde karşılığı ‘kasap’ demektir.
  • “El Maquinista” İngilizce olarak çekilmiş olsa da aslında bir bir İspanyol filmidir. Çekimleri İspanya’da yapılan bu filmin teknik kadrosunu büyük bir kısmını İspanyollar oluşturmuştur. Yönetmen ve başlıca oyuncular ise Amerikalıdır.
  • Film afişlerindeki promosyon cümlesine göre “El Maquinista”; ‘Fight Club’ ile ‘Memento’ filmlerinin bir karışımı olarak görülebilir.
Makale Kategorileri:
Film ve kitap önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir