İki Kere Anlatılan Terapi

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Ünlü psikoloji yazarı Irvin D. Yalom’un kaleminden harika bir eser: Her Gün Biraz Daha Yakın

Klinik dosyalara sıkıştırılan hayatlar, elektromanyetik bantlara hapsedilen konuşmalar, sessizce ve sonsuza dek dramlarını oynamaya devam ederler.”

Yalom, grup terapisi seanslarına katılan ama herhangi bir ilerleme kaydedememiş olan yazar danışanı Ginny ile bireysel terapi seanslarına başlama kararı alıyor fakat seans ücretini Ginny ödeyebilecek durumda değil. Bunun üzerine Yalom, danışanından ücret yerine her seansın sonunda seans ile ilgili rapor yazmasını ister. Aynı raporları Yalom da yazar ve böylelikle ortaya güzel bir eser çıkar. Bu noktada bence kitabın alt başlığı olan “İki Kere Anlatılan Terapi”, içeriği daha açıklayıcı hale getirmiş. Asıl başlığın bu olması gerektiğini kitabı okuduğum süre boyunca düşünmedim değil.

Irvin D. Yalom böyle bir yöntemi ilk kez kullandığını ve çeşitli yararlarını gördüğünü belirtiyor. Danışanı Ginny’yi yazma konusunda teşvik ediyor ve ona kendisini geliştirmesi açısından güzel bir fırsat sunuyor. Yani bir taşla iki kuş diyebiliriz; hem terapi hem de mesleki gelişim.

Kitap, seans hakkındaki kişisel düşüncelerden oluştuğu için edebi bir yön taşıdığını söyleyemeyiz. Bazı okurların kitabı beğenmemiş olma sebebi de budur. Fakat eser bize tam da bu noktada yarar sağlamakta. Şöyle ki terapi seanslarını, hasta doktor ilişkisini, karşılaşılan problemlerin çözümünü, iyileşme sürecini adım adım takip etme olanağı sunuyor. Psikoterapi sürecini merak edenler için eser oldukça aydınlatıcı bir niteliğe sahip. Buna ek olarak PDR, Psikoloji ya da Psikiyatri alanında çalışanlar veya bölüm öğrencisi olanlar (özellikle öğrenciler) için harika bir kaynak kitap niteliğinde olduğunu söylersem yalan olmaz.

Kiminin beğenemeyip yarıda bıraktığı kimininse defalarca okuduğu bu kitabı başarılı bulanlar çoğunlukta gibi görünüyor. Psikoterapiye ilgi duyan ya da bu alanda çalışan/çalışmak isteyenlerin kitap listelerine eklemesi gereken bir eser. Son olarak her okurun beğeni kriteri farklıdır fakat olumlu ya da olumsuz yorumlara bakmaksızın Irvin D. Yalom eserlerinin okunmak için bir şansı hak ettiğini düşünüyorum.

Makale Etiketleri:
· · · ·
Makale Kategorileri:
Film ve kitap önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir