Fregoli (Binbir Surat) Sendromu

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Daha önce yazıya aldığımız Capgras Sendromu’nun tersi olarak da bilinen Fregoli Sendromu, Türkçe’ye Binbir Surat Sendromu olarak geçmiştir. Peki, nedir bu Fregoli Sendromu? Etrafınızdaki insanların kılık değiştirip sizi takip ettiğini düşünün, nereye giderseniz gidin bir kişi hızla kılık değiştirerek sizinle aynı yerde bulunuyor. İşte; Fregoli Sendromu’na sahip bireyler hayatlarının her anında bu durumu yaşar. Onlar için, bir x kişisi vardır ve her anlarında onları takip eder.

Fregoli Sendromu’nun başlangıç noktasına bakacak olursak, 1927 yılının İtalya’sına gitmemiz gerekecek. O zamanlar sahnede çok hızlı kılık değiştirmesiyle ve onlarca farklı yüze bürünmesiyle ünlü bir sahne yıldızı var: Leopolda Fregoli. 27 yaşındaki bir kadın Leopolda Fregoli’nin gösterisini izlemiş ve sonrasında her yerde Fregoli’yi gördüğünü ve onun kendisini takip ettiğini söylemiştir. Bu şekilde Fregoli tanısı ilk kez 1927 yılında 27 yaşındaki bu kadına konulmuştur.

Özellikle cinsel istismara uğramış kişilerde fazlaca Fregoli Sendromu’na rastlanır. Fakat bu sendrom, diğer psikolojik rahatsızlıklara oranla daha nadir görülür. Sendromun nedeni ise; beynimizde duygularımızı kontrol eden bölge olarak bilinen limbik sistem ile insan yüzlerini hatırlamamızı sağlayan kısımlar arasında olması gerekenden daha fazla bağ bulunmasıdır.

Son olarak ise bu sendrom sizde merak uyandırdıysa, Anomalisa filmine de bir göz atabilirsiniz. 2015 yapımı ve IMDb puanı 7.3 olan bu filmde Fregoli Sendromu ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Makale Etiketleri:
· · ·
Makale Kategorileri:
Psikolojik rahatsızlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir