Emile Bir Çocuk Büyüyor

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

“Ben nerede doğru yaptım” ve “ben nerede yanlış yaptım” sorularının cevaplarının bulunduğu, Rousseou’nun çocuk yetiştirme sanatını “bizden” bir dille anlattığı inanılmaz bir rehber kitap. Bu kitap sayesinde gerçekleştirdiğiniz doğru davranışların arkasından gidip yanlış davranışı fark ederek düzeltebileceğinize inanıyorum.

 Beş bölümden oluşan Emile Bir Çocuk Büyüyor kitabında ilk bölümde doğuştan ilk çocukluk çağının sonuna kadar olan dönemden bahsediyor. İkinci bölümde çocukluğun ikinci devresi: Konuşan çocuk çağını detaylı anlatıyor. Üçüncü bölümde ilk çocukluk çağına değiniyor. Dördüncü bölümde insanın gerçek kişiliği bu çağda başlar diyor ve son olarak beşinci bölümü de hayata giriş bölümü olarak adlandırılıyor. Rousseou’nun Emile’yi kendine hayali bir öğrenci olarak seçmesi ve kitapta onu yaşıyla, sağlığıyla ve yeteneğiyle olduğu gibi kabul edip eğitmek adına yapacaklarını anlatması kitabın en ilginç yanı diyebiliriz. Emile’yi hiçbir rehbere ihtiyaç duymadan kendini eğitebilecek tarzda yetiştireceği konusu geçiyor. Ve onun bu konuda başarılı olup olmadığına siz okurlar kitabı okuyarak karar verebilirsiniz.

   Emile görünüşte bir çocuk yetiştirme çocuk terbiyesi kitabı olarak görünse de bu kitap sayesinde çocuk yetiştiren anne babaların karşılaşılan problemlerle nasıl başa çıkılacağını, ne gibi çözüm önerilerinin sunulabileceğini daha iyi görebilirsiniz. Rousseou’nun yer yer hiddetlenen üslubu aynı zamanda anne babaları hizaya getirmeye çalışma çabaları çocuk eğitiminin aslında sandığımızdan daha çok önemli ve ciddi bir iş olduğunu gözler önüne seriyor.

Makale Kategorileri:
Film ve kitap önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir