Çocuklarda Yalan Söyleme Alışkanlığı: Acaba Çocuğum Pinokyo mu?

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Günlük yaşamımızda bir gerçeğin üzerini örtmek, karşımızdakini üzmemek, kendimizi korumak ya da korktuğumuz bir durumdan kaçınmak gibi çok çeşitli sebeplerle yalan söylemeye başvurduğumuz olmuştur. Genel anlamda yalan, karşımızdaki kişiyi gerçekten uzaklaştırma çabasıdır. Bu çaba, kimi zaman zorunlu hissettiğimiz için olduğu gibi kimi zaman bile isteye gerçekleşebilir. Yetişkin dünyasında çok çeşitli sebeplerden söylenen bu yalanlar acaba çocuklar için ne ifade ediyor hep beraber keşfedelim.

Yalan mı hayal gücü mü?

Yalan yetişkin dünyasında olduğu gibi çocuk dünyasında da yer bulur. Ancak yalan söylemenin amacı ve şekli aynı değildir. Yetişkin dünyasında çok karmaşık sebeplerden söylenen yalanlar çocukların dünyasında daha basittir.

Öncelikle bilmemiz gereken en önemli şey her çocuğun yalanın bilincinde olarak yalan söylemediğidir. Çocuklar gerçek dünyadan çok hayal dünyasında yaşar ve bu dünyaya ait şeyleri gerçek dünyaya da aktarmak ister. Yani bir çocuğun “Anne bak pembe uçak evimizden geçiyor!” demesi aslında yalandan çok hayal gücünün varlığını gösterir.

Çocuk kaç yaşına kadar bilinçli yalan söylemez?

Çocuk psikologlarına göre yedi yaşına kadar söylenen yalanlarda herhangi bir sorun yoktur. Çünkü çocuk daha soyut düşünme becerisini kazanamamıştır. Bu dönemde çocuk oyun oynar, hayal kurar ve uydurma hikayeler üretebilir.  Bütün bunları da biri ona inansın diye yapmaz.

Çocuk, gerçek ile yalanı ayırt etmeye başladığı döneme geldiğinde hala bilinçli olarak yalan söylüyorsa ve bunu alışkanlık haline getirmişse o zaman yalan bir sorun halini almaya başlar. Bu durumda da çocuğu yalan söylemeye iten etkenleri bulmamız gerekir.

Çocuğu Yalana İten Sebepler:

Yedi yaş sonrasında çocuğu yalana iten etkenler önemlidir. Çünkü artık bu dönemden itibaren çocuk yalanı bilinçli olarak söylemeye başlamıştır.

Bir çocuk:

  • Fiziksel ve psikolojik şiddet görmekten korktuğunda,
  • Anne babanın sevgisini kaybetme endişesi taşıdığında,
  • Üzerinde baskı hissettiğinde,
  • Ceza almaktan korktuğunda,
  • Anne babanın gözünde değerini korumak istediğinde,
  • Tehdit edildiğinde,
  • Gereğinden fazla ilgi, alaka ve sevgi gördüğünde, yalana başvurabilir.

Yalan alışkanlık haline gelir mi?

Çocuk yalan söyledikten sonra ceza alıyorsa bu cezadan kaçınmak için sürekli yalana başvuracaktır. Yalanın hayatında işe yaradığına inanan bir çocuk da artık bu alışkanlıktan vazgeçmekte zorlanabilir. Sürekli yalan söyleyen çocuk bir süre sonra gerçek ile yalanı karıştırmaya başlar ve bu hayatında bir alışkanlık halini alabilir.

Ebeveynler ne yapmalı?

Anne babalar yalan söyleyen çocuklarını yalana iten sebepleri keşfetmelidir. Bunun için çocukla açıkça konuşmak ve ona güven vermek önemlidir.

Çocuğa doğru söylemesi için baskı yapmak ters etki yaratabilir. Bu nedenle çocuğa şefkatle yaklaşmak gerekir.

Doğru söylemenin ve dürüst olmanın faydalarını çocuğa anlatmak ve göstermek gerekir.

Çocuğun çevresinde yalan söyleyen birileri varsa bu konuyu da irdelemek gerekir. Çocuk örnek almış olabilir.

Çocuğun yalan söylememesi için en önemli şey ise size yani anne ve babasına duyduğu güvendir. Çocuk ebeveynlerine karşı güvende hissederse doğruyu söylemesi çok kolay olacaktır.

Makale Kategorileri:
Aile ve çocuk gelişimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir