Bunun Adı Sevgi Değil: Love Bombing

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

“Love-bombing” yani Türkçe karşılığı ile “aşk bombardımanı” narsistik partnerin uyguladığı bir tür flört şiddetidir. Abartılı sevgi sözleri, gösterişli hareketler ve jestler ile kontrol ve güç kazanmaya yöneliktir. Benmerkezci ve karşı tarafı sık sık tedirgin eden bir psikolojik baskı biçimi ve flört sırasında olabilecek korkutucu şeylerden biridir. Love bombing, sadece narsistler ve istismarcılar tarafından kullanılan son derece manipülatif bir taktik olmakla kalmaz, aynı zamanda nasıl meydana geldiğini tespit etmek ve anlamak da oldukça zordur.

Başlangıçta her şey mükemmel görünebilir, hatta kusursuz denilebilir. Size sadece ilgi duyan değil, aynı zamanda sevgi, hediye, iltifat vb. yağdıran birini bulduğunuzu düşünebilirsiniz. Beklediğiniz tüm güzellikler ve onaylamalar gibi. Ancak daha sonra partneriniz ve ilişkiniz tanımadığınız bir şeye dönüşebilir. Tüm bu durumlar sonucunda yalnızlaşmaya, kendinizi sorgulamaya başlayabilirsiniz. İlişkinizin bozulmasının sebebinin sizin bir şeyleri eksik yapmanızdan kaynaklandığını düşünürsünüz. Açıkçası yanılgıya düştüğümüz nokta tam olarak budur: Siz bir şeyleri yanlış yapmamışsınızdır, sadece partnerinizin gerçekte kim olduğunu yeni fark etmişsinizdir.

Love bombing, her ne kadar yıpratıcı olsa da bu durumdan korunmak veya maruz kaldıktan sonra yola sağlıklı bir şekilde devam etmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Öncelikle ilişkinin başında temkinli olmaya çalışın. Sevgi, saygı, romantik hisler her ne kadar aniden ve kendiliğinden oluşuyor gibi görünse de aslında zamana yayılmış şekilde ve karşılıklı bir çaba ile oluşur. İlk olarak, ilişkinin başlangıcında aşırı yoğun duygular varsa burada dikkatli olmakta fayda var. İkinci olarak, sevgi bombardımanının olduğu ilişkilerde partnerler birbirini kusursuz görme eğilimindedirler. Hiçbir eleştiriye kulak asmazlar. Üçüncü olarak, hayatta en çok değeri hak eden kişi sizsiniz ve bu değeri kendinize önce siz vermelisiniz. Karşınızdaki kişi bunu size kendi arzusuna göre bir alıp bir veriyorsa o kişiye dur demelisiniz. İlişkinizi tekrar değerlendirmelisiniz ve en hızlı şekilde psikolojik destek almalısınız.

Love bombing nasıl anlaşılır?

  • Tanışalı kısa bir süre olmasına rağmen partneriniz size çok pahalı hediyeler alır.
  • Sizi sürekli olarak iltifatlara boğar.
  • Size duymak istediklerinizi söyler.
  • Size hayatının merkezindeymişsiniz gibi davranır.
  • Daha ilk haftadan size olan sevgisini, aşkını haykırmaya başlar.

Partneriniz sizi henüz tanımadan bu cümleleri kuruyorsa, dikkat!

  • Sen başıma gelen en güzel şeysin.
  • Yıllardır aradığım ilişki buymuş.
  • Biz birbirimiz için yaratılmışız.
  • Sen herkese göre çok fazlasın.
  • Kimse seni hak etmiyor…
Makale Kategorileri:
Psikolojik terimler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir