Boşanmanın Çocuk Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Evlilik yolunda adım atmış bireyler yaşamlarının ilerleyen süreçlerinde herhangi bir anlaşmazlık nedeniyle birlikteliklerine son verip boşanmaya karar verir. Boşanma sosyolojik olarak anne baba ve çocuklardan oluşan aile birliğinin bozulmasıdır. Psikolojik olarak ise aile bireylerini olumsuz yönde etkileyen toplumsal bir sorundur. Son 30 yılda dünya genelinde boşanma oranlarında büyük artış görüldüğü araştırmalar sonucu dramatik bir şekilde ortaya konmuştur. Bunun yanı sıra boşanma ve parçalanmadan en çok çocukların etkilendiği belirlenmiştir.

 Çocukların aile ortamı içerisinde yetişmesi onların kariyer olanaklarını, eğitimini, gelecek yaşantılarını etkileyeceği yadsınamaz bir gerçektir. Bu yüzden aile birliğinin bozulması bu gibi psikolojik durumları olumsuz etkileyebilir. Boşanma sonucunda anne veya babada gerçekleşen duygusal boşluk, çocukla yalnız yaşama, özgüven eksikliği, duygusal boşluktan kaynaklanan mutsuzluk, sorumluluğu tek başına alma gibi nedenler çocuğa karşı aşırı düşkünlüğü meydana getirebilir. Bu durum hem ebeveyn hem de çocuk açısından oldukça zordur. Anne babası ayrılmış çocuklarda birtakım kendini geri çekme, güvensizlik, ders başarısının düşmesi, çabuk parlama, ebeveyni suçlama gibi belirtiler olduğu gözlenmiştir.

Anne-baba boşanma durumda neler yapabilir?

  • Boşanma durumunu anne ve babanın beraber söylemesi gerekli.
  • Anne babanın boşandığını ancak çocuklardan boşanmadıklarını vurgulamalı.
  • Çocukların taraf tutmalarına yönelik tutumlardan kaçınılmalı.
  • Bir diğer ebeveyni suçlayacak sözlerden kaçınılmalı.
  • Çocukların diğer ebeveynle görüşmeleri engellenmemeli.
  • Ebeveynlerin ayrılmaları durumunda çocuğu suçlayıcı kelimelerden uzak durulmalı.
  • Çocukları dinleyip anlamaları gerektiği unutulmamalı.

Sonuç olarak boşanma gerçekleşirken çocukların bu durumu en az zararla atlatması için ebeveynler üzerlerine düşen görevleri yerine getirmelidir. Alınacak tüm önlemler ile sağlıklı evlilikler yapan kişilerin mutlu olup gelişimin tüm yönlerini sağlıklı olarak yaşayabilecek çocuklar yetiştirebilecekleri aynı zamanda aile parçalanması yaşamalarına rağmen sorunları çözülen yetişkinlerin ve çocukların uyum düzeylerinin artacağı unutulmamalıdır. Bütün bunların dışında güçlü birer anne baba olduğunuzu ve üstesinden gelemediğiniz olaylarda destek alabileceğinizi unutmayın.

Makale Etiketleri:
· · · ·
Makale Kategorileri:
Aile ve çocuk gelişimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir