Boşanma Süreci İçinde Çocuk

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Boşanma Kararı Çocuklara Nasıl ve Ne Zaman Açıklanmalı?

Aileler için açıklanması en zor konulardan biri, çocuklarına boşanma kararlarını açıklamaktır. Elbette ki kavga gürültü içinde büyümek çocukların sağlıklı gelişimini büyük oranda zedeleyecektir ve bazı durumlarda boşanma bir aileye huzur ve dinginlik getirecek tek yol olabilir.

Ebeveynlerin kendi hayatlarına yönelik aldığı bu karar, çocuğun hayatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceği için bu konunun sağlıklı bir şekilde konuşulması ve sürecin iyi bir şekilde yönetilebilmesi büyük önem taşır. Boşanma sürecinde çocukların yaşadığı sorunları doğuran boşanmanın kendisi değil ebeveynlerin bu durumu nasıl ele aldığı, yönettiği ve çocuğun bu süreçte neler yaşadığıdır.

Boşanma sadece eşlerin evliliklerini sonlandırması değildir. Aynı zamanda yepyeni bir dönemin ve bu yeni hayata uyum sürecinin başlamasıdır da. Ayrılma ve boşanma bir yetişkin problemidir ancak çocuklu ailelerde boşanma hiç kuşkusuz bundan çok daha fazlasıdır. Çocuğun ebeveynlerinin ayrılmasından/boşanmasından etkilenip etkilenmeyeceği ya da ne kadar etkileneceği çeşitli etkenlere bağlı olarak değişir.

Boşanma Kararı Çocuğa Kim Tarafından Söylenmeli?

Mümkünse ebeveynler beraber açıklamalıdır. Böyle bir ortak yaklaşım çocuğun farklı ve belki de birbiriyle çelişen iki hikaye duyma olasılığını da azaltacaktır. Sakin, güvenli, konuşmanın yarıda kesilmeyeceği bir ortamda (mümkünse bir ev ortamı) açıklamak, çocuğun soru sorabilmesi açısından önemlidir.

Çocuğun, verdiğiniz haberi anlaması, sindirmesi, sorularını sorması, isterse size sarılması, ağlaması ve kendini ifade edebilmesi için ortam ve zaman verilmelidir. Çocuğa, anlatılanlardan ne anladığını sormak, çocuğun soru sorması ve duygularını ifade etmesi için değerli bir cümledir. Birden fazla çocuk varsa, tüm çocuklara aynı anda açıklama yapılmalıdır. Kardeşlerin varlığı haberin zorluğunu hafifletebilir, güven, destek ve ailenin devamlılığı hissini verir.

Açıklama Ne Zaman Yapılmalı?

Ayrılık veya boşanma fikri çocuğa karar kesinleştiğinde açıklanmalıdır. Ayrılık kararını çocukla çok erken paylaşmak, çocukta kaygı dolu bir bekleyişe yol açabileceği gibi evlerin ayrılmasından hemen önce konuşmak da onun kendisini bu yeni döneme hazırlaması için gerekli zamanı vermemek anlamına gelir. Oysaki çocuğun bu fikre ve yeni düzene alışmak için bir zamana ihtiyacı vardır.

Bazı boşanma vakalarında ebeveynler çocuklara söylemeden boşanmayı çok uzun zamandır konuşuyor ve yas sürecini tamamlamış olabilirler. Çocuklara söyledikten hemen sonra, ebeveynler harekete geçmeye başlarlar. Örneğin; ebeveynlerden biri ya da ikiside başka bir eve taşınırlar. Böyle eylemler çocuklar için fazla hızlıdır. Bu fikre alışmak için çok az ya da hiç zamanları olmamıştır. Ebeveynler yeni yaşam koşulları oluştuktan haftalar ya da aylar sonra çocukların öfkesinin ya da çökkünlüğünün başlamasını anlayamazlar. Bunun nedeni çocukların yeni duruma alışmak için yeterince zamanlarının olmamasıdır.

Açıklanmasına rağmen çeşitli sebeplerden uygulanmayan kararlar çocuğun aklını karıştırabilir veya çocukta kaygı yaratabilir. Unutulmamalıdır ki belirsizlik erişkinlere kötü geldiği kadar çocuklara da kötü gelir.

Nasıl söylenmeli?

Konuşma tarzı; Kısa ve net cümleler kullanılmalı. Sakin, yumuşak, acelesiz bir ses tonuyla, yaşına uygun, örnek, benzetme veya resimlerden yararlanılabilir. Konuşma sırasında göz kontağı ve ten teması yoluyla destek önemlidir.

İçerik; Ayrılma kararının anne ve baba tarafından ortaklaşa verildiği vurgulanmalı; bu kararın çocuğun tamamen dışında olduğu ve bu karara varmadan önce sorunların çözümü için tüm diğer yolların çokça denendiği ifade edilmelidir. Karı-kocalık rolleri ile anne-babalık rollerinin birbirinden bağımsız olduğu belirtilmeli.

Çocuklarla boşanma konusunu konuşurken önemli noktalardan biri, çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun ifadeler kullanmaktır. Özellikle de küçük çocuklar boşanma sürecinde neler olduğunu, boşanmanın neden yaşandığını ve ne hissettiklerini anlamakta  ve kendilerini ifade etmekte zorlanacaktır.

Çocuklara hayatlarında nelerin değişeceği nelerin aynı kalacağı ayrıntılarıyla açıklanmalı; çocuğun kiminle kalacağı, diğer ebeveynle ne zaman, ne sıklıkla ve hangi koşullarda görüşeceği net olmalı. Çok zorunlu haller dışında bu rutin bozulmamalıdır.

Makale Kategorileri:
Aile ve çocuk gelişimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir