Bir Bedende 24 Dünya

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Split (Parçalanmış)

Split, başrolünü James McAvoy’un oynadığı dissosiyatif (çoklu) kişilik bozukluğunu anlatan ve sonlara doğru işin içine biraz fantastikliğin karıştığı bir filmdir. Filmde anlatılan hikâye Billy Milligans’ın gerçek hayat hikâyesidir. Billy Milligans, 24 farklı kişiliği içinde barındırdığı bir yaşam sürerek hayatı boyunca birçok travma geçirmiş olduğu düşüncesini akıllara getiriyor.

Filmde asıl karakter Kewin ve karşımıza sürekli çıkacak olan diğer karakterler ise Dennis, Hedwig ve Patricia. Dennis Kewin’in diğer kişiliklerini bastırarak öne çıkmak isteyen, cinsel dürtülerinin yoğunluğuyla oldukça tehlike saçan bir kişiliktir. Patricia, otoriter bir anneyi temsil eder ve Dennis gibi baskın biridir. Hedwig ise 9 yaşında oldukça masum bir çocuğun kişiliğidir. Bu kişilikler arasında sürekli gidip gelen Kewin’i canlandıran McAvoy’un muhteşem oyunculuğu da bu değişimlerle gözler önüne serilmiş oluyor.

Film Dennis’in 3 kızı kaçırma planıyla başlar. Dennis, kaçırdığı bu kızları eski bir evin bodrumunda saklar ve kişilikleri değiştikçe kızlardan istedikleri de değişir. Diğer iki kıza göre Casey daha zeki ve cesurdur. Filmin başka karakteri ise Kewin’in doktoru Fletcher. Fletcher Kewin’e her zaman inanan ve sevgi dolu bir psikiyatristtir. Kewin’in yaşadığı travmalar sonucu ortaya çıkarttığı güçlü iki kişilik olan Patricia ve Dennis haricindeki 20 kişi Kewin’in yaşadığı travmalara maruz kalan masum ve zararsız kişiliklerdir.  Oyunculuklarıyla ve hikâyesiyle oldukça beğendiğim bir film olan Split, sizi merak içerisinde bırakacaktır!

Makale Etiketleri:
· · · ·
Makale Kategorileri:
Film ve kitap önerileri

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir