Allık Testi Deneyi

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Her yeni günde farklı şeyler öğrenen hem dünyayı hem de kendisini keşfeden bebekler aylarına göre de değişim göstermektedir. Arkada bıraktıkları her ayın sonunda bebeklerin kendilerine kattıkları değerler ve farkına vardıkları şeyler de değişime uğramaktadır. Bebeklerin bu değişim ve gelişim sürecindeki en önemli kazanımlardan birisi de benlik algısıdır. Öz farkındalık olarak da bilinen bu kavram, kişinin kendini nasıl tanıdığı anlamına gelir.

Bebeklerdeki benlik algısının ne zaman oluştuğunu anlamak için “Allık Testi” olarak bilinen bir deney tasarlanmıştır. Bu deneyde, bebeklerin alınlarına bir miktar allık sürülmüş ve daha sonra bu bebekler aynanın karşısına bırakılmıştır. 15 aylıktan küçük bebeklerin aynadaki yansımalarına bakarken alınlarındaki kırmızı noktayı gördükleri fakat kırmızı noktanın kendi alınlarında olduğunun farkına varmadıkları kaydedilmiştir.

15 ila 24 ay arasında tekrardan deneye alınan bebeklerin, aynadaki yansımanın kendilerine ait olduğunu fark etmeye başladıkları görülmüştür. Bu bebekler kendilerini fark ettikten sonra ya işaret parmağıyla kırmızı alınlarını göstermişler ya da kendi elleriyle allığı silmeye çalışmışlardır. Başka bir ifadeyle, aynadaki yansımanın tanıdık bir yüzden daha fazlası olduğunu anlamışlardır: Bu onların kendi yüzüdür.

Genel olarak bebeklerde benlik algısının ortalama olarak 18 aylıkken oluştuğu belirtiliyor ancak bireysel farklılıklardan dolayı bu 15 aylıkken veya 24 aylıkken de olabiliyor. Bu farkındalık sonrası bebekler, diğer insanlardan farklı olduklarını öğreniyor ve başkalarının kendilerininkinden farklı duyguları, inançları ve istekleri olabileceğinin daha fazla farkına varıyorlar. Araştırmalar, bebeklerin öz farkındalık düzeyine ulaşmalarının empati, utanma, gurur, suçluluk, kıskançlık gibi öz bilinç duygularının ortaya çıkmasına zemin hazırlayabileceğini belirtiyor.

Makale Etiketleri:
· ·
Makale Kategorileri:
Psikolojik deneyler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir