21 Gün Kuralı

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Günlük hayatımızda birçok rutinimiz vardır. Bu rutinlere yenilerini eklemek yani yeni alışkanlıklar kazanmak hayatımızı monotonluktan kurtarır ve bize daha iyi bir yaşam imkanı sunar.

Alışkanlık edinmek sandığımız kadar kolay değildir. Kitap okumaya başlıyorum deyip kitap okumayı birden alışkanlık haline getiremeyiz. İşte burada alışkanlık edinmemizi kolaylaştırmak için 21 gün kuralı devreye giriyor.

21/90 gün kuralı olarak tanımlanan süre aslında bilinçaltının inanç kabul süresidir. Zihnimizin bir şeye alışma süresi 20 gündür, 21. günde alışkanlık haline gelir. 21 gün boyunca tekrar ettikten sonra zihnimiz bunu otomatiğe bağlar. 21 gün boyunca tekrar edilen bir davranışı 90 gün boyunca yapmaya devam edersek artık bu davranış yaşam tarzı haline gelir.

Nasıl Başlamalıyız?

 1. 21 gün boyunca edinmek istediğiniz bir alışkanlığı hedef olarak belirleyin. 3 hafta boyunca bu hedefi düzenli bir şekilde aksatmadan uygulamaya çalışın.
 2. Belirlediğiniz hedefi 21 gün boyunca aynı zaman diliminde yapmanız alışkanlık kazanmanızda önemlidir.
 3. 21 gün boyunca edinmek istediğiniz davranışların yanında kendiniz için olumlamalar yazın. Bu olumlamalar hem motivasyonunuzu artıracak hem de hayata daha güzel bakmanızı sağlayacaktır.
 4. Alışkanlık hedefinizin yanında sizi mutlu edecek aktiviteler ekleyin. Resim yapmak, müzik dinlemek, yürüyüş yapmak ya da sevdiğiniz bir insanla konuşmak vb.
 5. 21 gün sonunda alışkanlık haline gelmiş olacaktır. Eğer bu alışkanlıkları 90 gün boyunca devam ettirirseniz artık yeni bir yaşam tarzı edinmiş olursunuz.

Hayatınızı Güzelleştirecek Alışkanlık Önerileri

 1. Erken kalkmak
 2. Spor yapmak
 3. Kitap okumak
 4. Sağlıklı beslenmek
 5. Yürüyüş yapmak
 6. Günlük tutmak
Makale Kategorileri:
Kişisel gelişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir