15 Adımda Özgüven Geliştirme Yolları

Tarafından yazılmıştır
Paylaş

Öz yeterlilik ve öz saygının kombinasyonu olan özgüven insanoğlunun tamamlayıcı parçasıdır. Öz yeterlilik hayatımız boyunca çeşitli görevleri veya hedefleri başarmamızı sağlayan içsel bir his veya inançtır. Özgüveni yüksek olan bir insan kendisiyle barışıktır, kişisel ve profesyonel hedeflerini başarmak için riskler alır ve gelecek hakkında olumlu düşünür. Çoğu birey özgüvenin doğuştan kazanıldığını düşünür. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Özgüven, diğer becerilerimiz gibi sonradan öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir yetenektir. Sizde kendinizi bu konu hakkında yetersiz hissediyorsanız doğru yerdesiniz. İşte özgüven kazanmak için yapılması gerekenler:

1. Hayır deyin.

Özgüvenli insanlar hayır demenin sağlıklı olduğunu bilirler ve hayır diyebilecek özgüvenleri vardır. İş hayır demeye geldiğinde özgüven sahibi insanlar “yapabileceğimi düşünmüyorum” veya “emin değilim” gibi ifadeler kullanmazlar. Özgüvenli bir şekilde hayır derler çünkü yeni bir taahhüde hayır demek onların devam eden bağlılıklarını onurlandırır ve onları başarılı bir şekilde tamamlama fırsatı verir.

2. Kendini başkalarıyla karşılaştırma!

Neredeyse her durumda kendini bir başkasıyla karşılaştırman zamanla nasıl yeterince iyi olmadığına dair olumsuz bir konuşmaya dönüşür. Bunu yapmak özgüveninin zayıflamasına yol açar. Kendini karşılaştırman gereken tek kişi olmak istediğin versiyonundur.

3. Bir akıl hocası bulun.

Hiçbir şey özgüveni iyi yapılan bir iş için insana yol gösteren ve destek çıkan yetenekli ve deneyimli biri kadar yaratamaz. İyi bir akıl hocası ayna gibidir. Size gerekli olan bakış açısını verir. Bilgi özgüveni arttırır. Nerede olduğunuzu bilmek enerjinize daha etkili bir şekilde odaklanmanıza yardımcı olur.

4. İddialı olun, agresif değil.

Agresiflik özgüven değildir, zorbalıktır. Ve güvensiz hissettiğiniz zaman istemeseniz bile agresifliğe doğru kaymak kolaydır. Agresifleşmeden kendinizi iddialı yapmayı deneyin. Bunu güvensizliklerinizi emniyete almayı öğrenene kadar başaramayacaksınız ve bu da özgüven arttırma yolunda önemli bir adımdır.

5. Çözüme odaklan!

Hayatta her zaman zorluklar vardır. Fakat yalnızca soruna odaklanmak kişinin kendi kendisini engelleyen bir uygulamadır. Bunun yerine sorunların her zaman çıkabileceğini kabul etmeli ve bu gerçekleştiğindeyse güçlü bir kişilik olarak çözüme odaklanmalısın. Ne kadar çok sorunla karşılaşırsan o kadar güven kazanacaksın ve çözüm bulmak da bir o kadar kolay olacak.

6. Harekete geç!

Korku felç edici olabilir. Kafanda çınlayan o hiçbir şey yapamayacağını söyleyen sesi duymazdan gel ve yine de harekete geç. Korkunun seni geride tutmasına izin verdikçe o negatif sesin daha güçlü hale gelmesine neden olursun. Bu aynı zamanda diğer taraftan da böyle işler: Ne kadar çok harekete geçersen, negatif ses de bir o kadar kısılır.

7. Bedeninizle barışık olun.

Fit biri olmanıza gerek yok, yeter ki aynaya baktığınızda gördüğünüz yansımadan memnuniyet duyabilmeyi becerin. Çünkü herkesin, mutlaka güzel ve çekici bir fiziksel özelliği var. Bu kısımlarınıza odaklanın ve güven tazeleyin.

8. Eğlenceli olun, heyecanınızı kaybetmeyin.

Tıpkı aşkta olduğu gibi, heyecan insanı mutluluk olgusunun en tepesinde tutmaya yarayan baş aktörlerden biri. Ne olursa olsun, yaşamınızda heyecan hissedebileceğiniz şeyler bulun.

9. Dik durun!

İlginç gelecektir ama kalbur durmak daima özgüven eksikliği ile doğru orantılıdır. Dik duran biri daima yüksek enerji sağlar ve çevresine güven pompalar.

10. Alışkanlıklarınızı değiştirin.

Birkaç alışkanlığınızı değiştirmek özgüven kazanmanın önemli yolları arasında yer alır. Örneğin sigarayı bırakın veya işe araba ile gitmek yerine bisiklet ile gidin.

11. Kendini yetiştir.

Özgüven sahibi olmak, kendine güvenmek demektir. Bunun için de kendini yetiştirmelisin. Bol bol kitap oku, film izle, gündemi takip et. Ne kadar kültürlü olursan kendini de o kadar iyi hissedersin.

12. Kendinizle gurur duyun!

Sadece becerilerinizle veya kabiliyetlerinizle değil, aynı zamanda kişiliğinizi güzelleştiren şeylerle de gurur duymalısınız. Bu mizah anlayışınız olabilir, merhamet duygunuz olabilir, dinleme becerileriniz olabilir veya stresle başa çıkma yeteneğiniz olabilir. Kişiliğinizle alakalı gurur duyulacak bir şey olmadığını düşünebilirsiniz ancak derine inerseniz, takdire değer bir sürü niteliğinizin olduğunu anlarsınız.

13. Giyimine özen göster.

Mükemmel olmak için çok fazla kıyafete ihtiyacınız yok. Kaliteli ve vücut tipinize uygun birkaç parça daha iyi hissetmeniz için yeterli olacaktır. Yumuşak bir dokunuşa sahip sıcak bir duş, kendi görüntü anlayışınızı ve güven seviyenizi yükselterek görünümünüzün şeklini değiştirebilir. Ardından yapacağınız hafif bir makyaj kıyafetinizle uyum sağlayarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

14. Empati kur.

Diğer varlıklara karşı cömert ve nazik olmak, kendinizde şefkat duygusu oluşturur. Bu durum imajınızı belirler ve sizi iyi hissettirir. Hatta kendinizi iyi hissetmek için bir şeylere gönüllü olup birilerine yardım edebilirsiniz.

15. Korkmaktan korkmayın!

Özgüveni yüksek olan insanlar asla korkmazlar diye bir şey yoktur. Bu yanlıştır. Bir grubun önünde konuşmaktan, tanımadığınız birine kendinizi tanıtmaktan veya patronunuzdan zam istemekten korkuyor olabilirsiniz. Korktuğunuz şeyle yüzleştiğiniz zaman kendinize olan güveniniz artar! Yürümeyi öğrenen bir bebek hayal edin. Onu birçok olasılık bekler. İlk adımlarını atmaya çalışırken düşme endişesi yaşar. Korkusunu yendiği zaman yüzünü kocaman bir gülümseme kaplar. Siz de korkularınızın üstüne gidin.

Makale Kategorileri:
Kişisel gelişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir